پرستارنت

 

خانواده بزرگ پرستارنت متشکل از پزشکان متخصص ، پرستاران و تیم های درمانی مجرب که در نظر دارد شما عزیزان را در امر خطیر درمان و انتخاب بهترین های درمان در هر رشته یاری رساند تا شما برای انتخاب بهترین خدمات پزشکی و پرستاری در منزل موفق باشید 

عوارض واکسن کرونا

آیا واکسن کرونا عوارض دارد ؟ بله، همه واکسن‌ها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، اما در صورتی که واکسن‌ها توسط مراجع معتبر سازمان‌های بهداشت جهانی و نظامیان بهداشتی مورد تایید و استفاده قرار بگیرند، عوارض جانبی شدید و نادر باقی می‌مانند.

بیشتر عوارض جانبی از واکسن‌های COVID-19 خفیف و معمولاً موقت هستند و شامل علائمی مانند درد و تورم در محل تزریق، تب، خستگی، سردرد، عضلات دردناک، درد در مفاصل، اسهال و تهوع می‌شوند. این علائم معمولاً در چند روز اول پس از واکسیناسیون ظاهر می‌شوند و به طور کلی خودبخود بهبود می‌یابند.

عوارض جانبی نادر ولی جدی از جمله عوارض حساسیتی شدید (آنافیلاکسی)، واکنش‌های التهابی قلبی، تشنج، کمبود خون، اختلال در خونریزی و لخته‌ای، واکنش‌های نوروژنیک (مانند سندرم گیلن باره) و عوارض خطرناک نادر دیگر وجود دارد. اما این عوارض به طور کلی بسیار نادر هستند و درصد کمی از افرادی که واکسن می‌شوند رخ می‌دهند.

مهم است بدانید که فواید حفاظتی از واکسن‌های COVID-19 از عوارض جانبی آنها بسیار بیشتر است. اکثر افرادی که واکسن‌های COVID-19 را دریافت می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند و تجربه‌ی عوارض خفیف را دارند. در هر صورت، اگر بعد از واکسیناسیون علائم نگران‌کننده‌ای داشتید یا سوالی درباره عوارض جانبی دارید، بهتر است با پزشک خود یا مراجعه به مراکز بهداشت عمومی در کشور خود صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا